Cookies

Tento web je provozovaný MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o., a potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštěvnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svůj souhlas můžete odmítnout zde.

Právní aktuality

„Flexinovela“ zákoníku práce na konci legislativního procesu

19. 3. 2025 - KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.

V uplynulých dnech se Poslanecká sněmovna zabývala důležitou novelou zákoníku práce, známou též jako flexinovela. Tento návrh, který nyní čeká na projednání v Senátu, s sebou nese potenciál v podobě významného dopadu na podobu pracovních vztahů v České republice. Jak již napovídá její název, cílem novely je především zajištění větší flexibility pracovního poměru, a to jak na straně zaměstnance, tak i na straně zaměstnavatele.

Jednou z hlavních a z praktického pohledu poměrně důležitých změn, které flexinovela navrhuje, je prodloužení maximální délky zkušební doby. Zatímco dnes mohou zaměstnavatelé a zaměstnanci dojednat zkušební dobu maximálně na 3 měsíce pro běžné zaměstnance a 6 měsíců pro zaměstnance vedoucí, novela tuto dobu prodlužuje na 4, respektive 8 měsíců. Cílem této změny je primárně poskytnout zaměstnavatelům větší prostor při posuzování nových pracovníků.

Další důležitou novinkou je posun začátku běhu výpovědní doby již na den doručení výpovědi. Nově tedy zaměstnanci ani zaměstnavatelé nebudou muset „spěchat“ s podáním výpovědi tak, aby byla doručena ještě do konce měsíce. Novela též pro některé případy navrhuje zkrácení výpovědní doby na 1 měsíc. Mezi tyto případy patří například závažné či soustavné méně závažné porušení pracovních povinností ze strany zaměstnance. Zkrácení výpovědní doby by mělo urychlit proces ukončení pracovního poměru v situacích, kdy není spravedlivé po zaměstnavateli požadovat, aby u něj zaměstnanec pracoval ještě další 2 měsíce po podání výpovědi.

V souvislosti s problematikou výpovědi je nutné zmínit neúspěšný pozměňovací návrh, jehož předmětem bylo zakotvení možnosti podání výpovědi ze strany zaměstnavatele bez nutnosti udání důvodu. Tato mediálně sledovaná záležitost byla ze strany poslanců dle očekávání poměrně rezolutně odmítnuta. Zaměstnavatelé tak budou v případě jednostranného ukončení pracovního poměru i nadále odkázáni na zákonem striktně vymezený okruh důvodů.

V neposlední řadě je třeba zmínit i potenciální změny v oblasti pracovních smluv na dobu určitou. Konkrétně by za určitých podmínek mohlo dojít k uvolnění pravidla stanovujícího, že pracovní poměr na dobu určitou lze prodloužit maximálně dvakrát. Nově by totiž zaměstnavatelé mohli opakovaně, a to i víckrát než dvakrát, sjednávat pracovní poměr na dobu určitou v souvislosti se zastupováním zaměstnanců na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené. I v takových případech však bude nutné dodržet maximální dobu trvání pracovního poměru v délce 9 let a současně možnost sjednání a prodloužení o maximálně 3 roky. Cílem této novinky má být mimo jiné i usnadnění nelehké pozice zaměstnavatelů při dočasném obsazování pracovních pozic, na které se zaměstnanci po skončení mateřské, otcovské či rodičovské dovolené dříve či později vrátí.

zpět