Cookies

Tento web je provozovaný MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o., a potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštěvnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svůj souhlas můžete odmítnout zde.

Oborové aktuality – Respiforum

Rizika chronické kopřivky po infekci SARSCoV-2: binárodní populační kohortové studie z Jižní Koreje a Japonska

10. 4. 2025 - redakce Kapitoly online

Chronická kopřivka (CU) je významnou globální zátěží, která ovlivňuje kvalitu života poruchami spánku, sníženou fyzickou aktivitou a problémy s duševním zdravím. Ke zvýšené aktivitě onemocnění mohou přispět environmentální faktory, jako jsou infekce a stres. Před pandemií covidu-19 byla prevalence chronické spontánní kopřivky v Jižní Koreji 1,4 %. Vzhledem k nedostatku studií zkoumajících dlouhodobou souvislost mezi těžkým akutním respiračním syndromem při infekci SARS-CoV-2 a CU se tato práce zaměřila na zkoumání dlouhodobého rizika vzniku CU po infekci SARS-CoV-2.

Dlouhodobá zátěž CU po infekci SARS-CoV-2 byla analyzována pomocí celostátních, rozsáhlých, obecných populačních kohort dvou zemí: korejské celostátní kohorty (kohorta K-COV-N; celkem n = 10 027 506) a japonské kohorty JMDC (kohorta JMDC; celkem n = 12 218 680). Tyto kohorty zahrnovaly jedince ve věku 20 let nebo starší zařazené v období od 1. ledna 2018 do 31. prosince 2021.

Za pacienty se středně závažnou až závažnou formou covidu-19 byli označeni ti, kteří vyžadovali přijetí na jednotku intenzivní péče nebo museli podstoupit oxygenoterapii, mimotělní membránovou oxygenaci, kardiopulmonální resuscitaci nebo náhradu ledvin. Expozicí byla infekce SARS-CoV-2 a výsledkem byla CU čtyři týdny po infekci SARS-CoV-2. Počet očkování vakcínou proti covidu-19 byl rozdělen do tří skupin: 0, 1 nebo ≥ 2krát. Vzhledem k chybějícím údajům o očkování v kohortě JMDC byla použita další validační opatření.

Po PSM (Propensity Score Matching) 1 : 4 bylo do kohorty discovery v Jižní Koreji zahrnuto 1 833 947 jedinců (n = 460 156 osob infikovaných SARS-CoV-2) a bylo pozorováno 2 602 (0,14 %) incidentních případů CU a při hodnocení pomocí standardizovaných průměrných rozdílů mezi oběma skupinami nebyly zjištěny žádné významné nerovnováhy v základních kovariantech. Podobně po PSM 1 : 3 bylo do validační kohorty v Japonsku zahrnuto 3 687 908 jedinců (n = 957 565 osob infikovaných SARS-CoV-2). Na základě maximálně upraveného modelu kohorty discovery byla infekce SARS-CoV-2 spojena se zvýšeným rizikem výskytu CU. Toto zvýšené riziko bylo pozorováno v každém následujícím období počínaje jedním měsícem po infekci SARS-CoV-2. Podobný vzorec byl pozorován i ve validační kohortě.

Kohorta discovery (Jižní Korea), která zahrnovala údaje o očkování, umožnila další analýzy k vyhodnocení dopadu závažnosti covidu-19, očkování a kmenů SARS-CoV-2 na výsledky CU. Pacienti, kteří byli očkováni proti infekci covid-19, měli nižší riziko CU než pacienti bez očkování. Opakovaná vakcinace byla navíc spojena s nižším rizikem CU ve srovnání s pacienty očkovanými jednou vakcínou, což vykazovalo úroveň rizika podobnou neinfikovaným kontrolám. Kromě toho byla závažnost covidu-19 spojena se zvýšeným rizikem CU. Středně těžké až těžké případy covidu-19 uváděly vyšší riziko výskytu CU než lehké případy.

Ve srovnání se současnými kontrolami osob, které nebyly infikovány SARS-CoV-2, byly infekce jak původní, tak variantou delta spojeny se zvýšeným rizikem CU, přičemž vyšší asociaci vykazoval zejména kmen delta.

Infekce SARS-CoV-2 může vyvolat degranulaci žírných buněk, aktivovat kožní žírné buňky a uvolňovat histamin a další mediátory. Tato kaskáda vyvolává aktivaci senzorických nervů, vazodilataci, extravazaci plazmy a nábor buněk do postiženého místa. Ačkoli aktivace žírných buněk může zpočátku napomáhat imunitním reakcím nebo boji proti infekci, nadměrná aktivace může zánět zesílit a potenciálně vést k závažnému onemocnění prostřednictvím zvýšených hladin zánětlivých cytokinů a chemokinů.

Klinické implikace

Infekce SARSCoV-2 s těžkým akutním respiračním syndromem je spojena se zvýšeným rizikem chronické kopřivky, přičemž těžká forma covidu-19 vykazuje výraznější souvislost než lehčí případy. Zajímavé je, že předchozí očkování prokazatelně snižuje riziko chronické kopřivky.

Reference

Lee S, et al. Risks of chronic urticaria after SARS-CoV-2 infection: Binational population-based cohort studies from South Korea and Japan. J Allergy Clin Immunol Pract 2024;12:2540–2542.e3.

zpět