Zabránění léčebné setrvačnosti ze strany pacienta i lékaře
Milé dámy, vážení pánové,
připravili jsme pro Vás speciální číslo Kapitol z kardiologie pro praktické lékaře, které se tentokrát nezabývá interpretací klinických studií, ale každodenními problémy běžné klinické praxe.
Na první pohled jsou to možná maličkosti, nicméně v celku tvoří diskutovaná problematika velkou část denní agendy každého všeobecného praktického lékaře. Terapeutická inercie, lékové interakce, digitalizace, psychologické aspekty a další témata – to vše je pro nás velmi důležité.
Berte toto číslo prosím jako zahájení mezioborového dialogu, který by se měl postupně kultivovat a v jehož centru je pacient. Tato komunikace reflektuje moderní přístupy k diagnostice a léčbě velkého spektra onemocnění.
Česká kardiologická společnost podporuje jednoznačně koncepci zvýšení kompetencí všeobecného praktického lékaře (VPL) pro preskripci léčivých přípravků VPL a sledování kompenzovaných pacientů s vybranými diagnózami v režii VPL. Aktuálně jsou příkladem přímá perorální antikoagulancia, která nově mohou předepisovat všeobecní praktičtí lékaři. Další budoucí oblastí spolupráce je také problematika pacientů s chronickým srdečním selháním nebo nefroprotekce za užití gliflozinů a elektronické komunikace praktického lékaře a nefrologa.
Děkujeme za tuto příležitost a těšíme se na další spolupráci.
Váš Miloš Táborský
ADRESA PRO KORESPONDENCI
Prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, FACC, MBA
I. interní klinika kardiologická, Kardiovaskulární centrum LF UPOL a FNOL, Zdravotníků 248/7, 779 00 Olomouc, e‑mail: milos.taborsky@fnol.cz
zpět