Cookies

Tento web je provozovaný MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o., a potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštěvnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svůj souhlas můžete odmítnout zde.

Denní aktuality

Umělá inteligence vyšetřuje diabetiky napříč Českem

16. 11. 2023

Současné zdravotnictví čelí výzvám, které vyžadují inovativní řešení. S ohledem na stárnutí populace, rostoucí počet pacientů a nedostatek lékařů v mnoha specializacích a regionech je systém zdravotní péče stále více pod tlakem. Již tak složitou situaci v posledních týdnech ještě více komplikují stávky lékařů, kteří požadují změny ve struktuře plateb nebo regulaci přesčasů. Ministerstvo sice hovoří o připravovaných reformách, které se projeví až za několik let, v mnoha oblastech se však již nyní nabízejí částečná řešení. Například využití umělé inteligence, která může jak pacientům, ale i zdravotnickým pracovníkům nabídnout významnou časovou úlevu při některých výkonech.

Rostoucí počet pacientů a omezený čas na návštěvu každého specialisty lze dobře ilustrovat na onemocněních, jako je diabetes a jeho přidružené komplikace. V případě diabetu došlo za posledních 10 let k nárůstu počtu pacientů přibližně o 20 %. Tento trend je stabilní a odhaduje se, že do sedmi let se počet diabetiků zvýší ze současného jednoho milionu na 1 288 600. Počet diabetologických ambulancí se však výrazně nezvyšuje, a tak péče o tyto pacienty dopadá ve stále větší míře i na praktické lékaře. [1]

Rychlejší diagnostika, lepší péče

Jedním ze způsobů, jak se s těmito problémy vypořádat, je zefektivnění a zrychlení některých procesů pomocí umělé inteligence. Ta samozřejmě nemůže nahradit odborné znalosti a lidskou empatii potřebné k poskytování kvalitní zdravotní péče, přesto může být cenným a efektivním nástrojem při zvyšování kapacity systému.

Jedním z největších přínosů by mohlo být zrychlení diagnostiky a pomoc lékařům lépe plánovat a léčit pacienty. Například v oblasti zobrazovací diagnostiky mohou algoritmy umělé inteligence pomoci rychleji a přesněji identifikovat problémy na snímcích, což výrazně zkrátí dobu potřebnou ke stanovení diagnózy a umožní lékařům lépe reagovat na akutní případy. Kromě toho může umělá inteligence zvládnout i rutinní administrativní úkoly, které často zahlcují zdravotnický personál. Například shromažďování a aktualizace zdravotních záznamů pacientů, sledování léků a upozorňování na jejich možné interakce nebo dokonce pomoc při vedení elektronické zdravotnické dokumentace.

Inovace v praxi

Ostatně některé zdravotnické prostředky využívající umělou inteligenci si postupně razí cestu i do české lékařské praxe. Jedním z příkladů je Aireen od českého health-tech startupu, která dokáže diagnostikovat diabetickou retinopatii během pouhých 30 sekund z fotografie sítnice oka, a to i v ranných stadiích nemoci, kdy pacient ještě nepociťuje příznaky. Zařízení přitom není složité – kombinuje běžnou sítnicovou kameru s výkonným počítačem využívajícím umělou inteligenci, které zvládne ovládat jakýkoliv zdravotník. Pacienti s diabetem tak mohou absolvovat potřebné oční vyšetření v rámci běžné prohlídky u diabetologa a k oftalmologovi zajít pouze v případě podezření na poškození zraku. V běžné praxi ho diabetici musí navštívit jednou ročně, což pro pacienty často znamená dlouhé objednací lhůty, návštěvu dalšího specialisty a čas navíc – tedy důvody, proč až 40 % z nich tuto nezbytnou prevenci zanedbává. [2] Vyšetření zdravotnickým prostředkem Aireen pro diagnostiku diabetické retinopatie je diabetikům plně hrazeno ze zdravotního pojištění. 

Rychle a na dosah ruky

„Aireen je první zdravotnický prostředek s umělou inteligencí, který jsme u nás zavedli do praxe, nevyžaduje mnoho místa ani speciální opatření. Výrazně urychluje diagnostiku a šetří čas pacientům i nám lékařům,“ říká MUDr. Ivan Mach, diabetolog z Polikliniky Milevsko.

Aireen tak stále častěji využívají i ambulance v regionech, které se právě s nedostatkem specialistů a dlouhými čekacími lhůtami potýkají nejvíce. Využívají ho již například ve Frýdku-Místku, Chebu či zmiňovaném Milevsku, ale také na Slovensku. Letos už Aireen vyšetřila více než 3 100 pacientů, u nichž se podařilo zachytit téměř 500 pozitivních nálezů diabetické retinopatie. „Máme opravdu radost, že naše technologie urychluje diagnostiku a pomáhá včas zachytit tuto častou a závažnou komplikaci diabetu. Jedná se o software, který funguje na jakémkoliv počítači, potřeba je jen běžná fundus kamera na snímky sítnice oka. Věříme, že Aireen může do budoucna významně pomoci nejen na velkých klinikách, ale i v menších ambulancích lékařů, kterým umožní vyšetřit více pacientů,“ říká David Navrátil, zakladatel start-upu Aireen. Jak je patrné z tohoto příkladu, kombinace lidské odbornosti a schopností umělé inteligence může vést k výraznému zlepšení a posunu v kvalitě a efektivitě poskytování zdravotní péče.  


 [1] https://www.tribune.cz/archiv/diabetologicky-registr-epidemiologie-a-mortalita-2021/

 [2] https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/40-diabetiku-chybi-ocni-vysetreni-nove-ho-mohou-poskytnout-primo-diabetologove

zpět
-4141 Foto vyšetření. Zdroj Aireen