COVID-19
Současná doporučení a možnosti očkování proti covidu‑19
4. 4. 2023 - redakce Medical TribuneS příchodem varianty omikron se sice snížila úmrtnost a závažnost onemocnění covid-19, ale přesto v roce 2022 jen v České republice zemřelo 5 745 osob. Přestože nejvyšší riziko je spojeno s vyšším věkem, závažný průběh onemocnění se nevyhýbá žádné věkové skupině.1 SARS-CoV-2 zřejmě bude perzistovat a svou nepředvídatelností stále ohrožovat celou populaci. Proto je vhodné následovat doporučení k přeočkování všech osob bivalentní mRNA vakcínou zaměřenou na varianty omikron a obzvlášť velkou pozornost věnovat rizikovým skupinám. V tomto přehledu vycházíme z doporučených postupů České vakcinologické společnosti ČLS JEP, údajů Evropské lékové agentury (EMA) a z bezpečnostní farmakovigilance vedené Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
Aktuálně dominující varianty omikronu BQ.1 a XBB.1.5 a jejich nástupci, varianty vzniklé z varianty omikronu BA.5 a BA.2, jsou méně nebezpečné, ale vysoce nakažlivé. Proto je povinností každého praktického lékaře doporučit všem svým pacientům přeočkování bivalentní mRNA vakcínou cílící také na varianty omikronu, a zvláště se snažit přesvědčit pacienty z rizikových skupin o důležitosti posilovací dávky. Podrobný doporučený postup vydala Česká vakcinologická společnost ČLS JEP (ČVS).2
Riziková populace z hlediska covidu-19
Je rozumné se zaměřit na rizikové skupiny, což jsou:
- lidé se zvýšeným rizikem nákazy (zdravotníci, učitelé apod.) nebo
- lidé, kterým hrozí závažnější či komplikovanější průběh infekce;
- u mnoha pacientů se vyskytují obě situace.
Hlavní rizikové faktory závažného průběhu covidu-19:
- věk,
- imunodeficitní stavy – primární i sekundární, například podmíněné imunosuprimující léčbou,
- většina chronických onemocnění, která se běžně vyskytují v české populaci, jako jsou obezita, hypertenze, diabetes mellitus, chronická renální či hepatální onemocnění, kardiovaskulární onemocnění a zvýšené kardiovaskulární riziko, nemoci dýchacích cest, především chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), autoimunitní choroby apod.
Je známo, že i lehký průběh infekčního respiračního onemocnění, mezi něž se covid-19 počítá, může vést k dekompenzaci základního onemocnění – diabetu, srdečního selhání, k relapsu roztroušené sklerózy a k dalším negativním konsekvencím, pro něž bude nutná hospitalizace, a zejména u polymorbidních pacientů nelze vyloučit úmrtí.
Základní doporučení ČVS2
Česká vakcinologická společnost doporučuje očkování všem osobám, pro které je očkovací látka schválena a které nemají žádnou kontraindikaci. Z důvodů dat o účinnosti, bezpečnosti a dostupnosti jsou preferovány mRNA vakcíny jak pro základní očkování (primovakcinaci), tak pro přeočkování. Dostupné jsou:
- mRNA očkovací látka Comirnaty je standardně schválena pro děti ve věku 5–11 let v dávce 10 mcg a pro děti od 12 let a dospělé v dávce 30 mcg; podmíněně je schválena pro děti ve věku 6 měsíců až 4 roky v dávce 3 mcg,
- mRNA očkovací látka Spikevax je standardně schválena pro děti ve věku 6–11 let v dávce 50 mcg a pro děti od 12 let a dospělé v dávce 100 mcg; podmíněně je schválena pro děti ve věku 6 měsíců až 5 let v dávce 25 mcg.
Vakcinační schéma mRNA vakcín
Pro detailní informace navštivte: ema.europa.eu covid vaccine
nebo
Schémata podle doporučení ČVS2
Primovakcinace: děti od 12 let a dospělí – dvě dávky v odstupu 21–28 dní. U očkovací látky Comirnaty 3 mcg pro děti ve věku 6 měsíců až 4 roky se za primovakcinaci považují 3 dávky.
Dodatečná dávka: jde o dávku aplikovanou osobám, u nichž lze předpokládat nedostatečnou imunitní odpověď na primovakcinaci. Dodatečná dávka se doporučuje středně těžce a těžce imunokompromitovaným osobám s imunodeficitními stavy a/nebo na imunosupresivní terapii v odstupu 28 dní od primovakcinace. Dávka aplikovaná v intervalu kratším než 24 dní se nepovažuje za platnou a je nutné ji opakovat nejdříve 28 dní po chybně aplikované dávce.
Posilující (booster) dávka: jejím cílem je obnovení imunity, která „vyvanula“ s časem po primovakcinaci. Podávají se všem osobám ve věku 12 a více let, které dokončily primovakcinaci kteroukoli očkovací látkou proti covidu-19 (k níž patří u středně těžce a těžce imunokompromitovaných osob i dodatečná dávka).
ČVS doporučuje podání jedné posilující dávky bivalentní mRNA vakcíny zaměřené na omikron BA.4/BA.5 nejdříve 3 měsíce po předchozí dávce. Tato dávka je doporučena bez ohledu na počet předchozích posilujících dávek původní monovalentní vakcíny.
U osob, které dostaly kteroukoli bivalentní vakcínu proti covidu-19 není další posilující dávka indikována.
Podrobnosti lze nalézt na stránkách ČVS: https://www.vakcinace.eu/
O vakcíně Comirnaty
Jde o vakcínu k prevenci onemocnění covid-19 u osob ve věku od šesti měsíců. Obsahuje tozinameran, což je mediátorová RNA (mRNA), s instrukcemi k tvorbě spike proteinu z původního kmene viru SARS-CoV-2.
Vakcína Comirnaty je k dispozici také ve formě upravené vakcíny cílené na variantu omikron:
Comirnaty Original/Omicron BA.4-5, která obsahuje tozinameran, a navíc famtozinameran, což je mRNA s instrukcemi k tvorbě spike proteinu z podvariant omikronu BA.4 a BA.5 viru SARS-CoV-2. Je schválena i pro použití u dětí.
Adaptovaná bivalentní vakcína Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 byla registrována s odkazem na data z klinického testování Comirnaty Original/Omicron BA.1, která prokázala superiorní neutralizaci varianty omikron.3 Posilovací dávka vakcíny adaptované na omikron i dle dat z reálné praxe obnovuje ochranu. Z dat z reálné praxe je patrná vyšší neutralizace viru po podání vakcíny Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 ve srovnání s monovalentní původní vakcínou Comirnaty. Tento neutralizační efekt bivalentní vakcíny Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 byl pozorován jak u varianty omikron BA.4-5, tak i u nově nastupujících variant omikronu včetně variant BQ.1 či XBB.1, které aktuálně získávají na dominanci.4,5 Data vztahující se k účinnosti v reálné praxi také ukazují dodatečnou ochranu poskytnutou bivalentní posilovací dávkou jak proti infekci, tak proti závažným průběhům bez ohledu na předchozí počet dávek monovalentní vakcíny i v době výskytu variant nejen BA.4-5, ale také BQ.1, XBB.1 či XBB.1.5.6–9
Upravené vakcíny se používají pouze jako posilovací dávka u osob, které podstoupily alespoň základní očkování proti onemocnění covid-19, a to nejméně tři měsíce od podání poslední dávky.3 Po prodělání onemocnění COVID-19 se doporučuje odložit vakcinaci o 3–6 měsíců.
Bezpečnost distribuovaných vakcín na českém trhu sleduje Státní ústav pro kontrolu léčiv a do poslední aktualizace (19. 12. 2022) nebyla pozorována významná bezpečnostní rizika.10
Tisková verze článku ke stažení
Literatura
- Dostupné z: https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/vybrane-indikatory-stavu-a-sireni-epidemie-a-denni-souhrn-testu-na-covid-19-k-1-1-2023/ Staženo 2. 1. 2023.
- Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP (ČVS) k očkování proti onemocnění covid-19 ze dne 8. listopadu 2022.
- EMA/820562/2022. Comirnaty (mRNA vakcína [s modifikovanými nukleosidy] proti onemocnění covid-19).
- https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2214916
- Weekly COVID-19 country overview (europa.eu)
- Link-Gelles R, et al. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2023;72:119–124.
- Link-Gelles R, et al. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2022;71:1526–1530.
- Tenforde MW, et al. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2022;71:1616–1624.
- Surie D, et al. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2022;71:1625–1630.
- https://www.sukl.cz/aktualizace-bezpecnosti-vakcin-proti-covid-19-prosinec-2022