Uzávěr defektu septa síní s významným levopravým zkratem
U těžkého autisty byl v sedmi letech diagnostikován defekt septa síní, pro který byl poté pravidelně echokardiografi cky sledován. Pro známky narůstající plicní hypertenze a dilataci pravostranných srdečních oddílů bylo tomuto 18letému pacientovi v listopadu 2009 indikováno provedení transezofageální echokardiografie (TEE) s eventuálním následným katetrizačním uzavřením defektu.
V celkové anestezii byla na katetrizačním sále při intubaci a umělé plicní ventilaci pacienta zavedena transezofageální ultrazvuková sonda a provedeno TEE vyšetření, které potvrdilo přítomnost velkého defektu septa síní o průměru cca 21 mm s významným levopravým zkratem 2 : 1 (obr. 1). Zbytek septa u aorty (aortální rim) byl pouze 2 mm velký, ostatní okraje dostatečně široké.
Punkční cestou přes pravou stehenní žílu byl do levé síně (LS) zaveden přes defekt vodič a po něm do defektu umístěn kalibrační balonek, kterým byla změřena po jeho nafouknutí velikost defektu na 24 mm (obr. 2).
Obr. 2 Měření velikosti defektu nafouknutým kalibračním balonkem – defekt je lokalizován v místě zářezu na balonku.
PS – pravá síň, U – transezofageální ultrazvuková sonda, V – vodič, zavedený do levé síně
Do LS pak bylo po vodiči zavedeno dlouhé pouzdro, kterým byl následně zaváděn Amplatzerův okluder (Occlutech) č. 27. Po rozvinutí levosíňového deštníku okluderu a jeho stažení na septum byl rozvinut pravosíňový deštník (obr. 3), po jehož umístění na septum byl okluder uvolněn z vodicího drátu (obr. 4).
Obr. 3 Umístění okluderu na mezisíňové přepážce. Levosíňový disk je stažen k septu, pravosíňový disk se vysouvá ze zaváděcího
pouzdra. LD – levosíňový disk, PD – pravosíňový disk, P – zaváděcí pouzdro
Obr. 4 Implantovaný okluder po uvolnění ze zaváděcího pouzdra a vodiče. LS – levá síň, PS-pravá síň, P – zaváděcí pouzdro
Echokardiografi cká kontrola prokázala příznivou polohu okluderu na septu s minimálním reziduální levopravým zkratem, oba deštníky naléhají částečně na aortu. Po vytažení pouzdra z femorální žíly a naložení komprese byl nemocný extubován a následný den propuštěn do domácího léčení s doporučením duální antiagregační terapie (clopidogrel + ASA) po dobu tří měsíců s následnou trvalou léčbou kyselinou acetylsalicylovou. Kontrolní transthorakální echokardiografi cké vyšetření v únoru tohoto roku ukázalo kompletní uzávěr defektu bez známek reziduálního levopravého zkratu, současně byl zaznamenán pokles pravostranných tlaků a zmenšení pravostranných srdečních oddílů.
ADRESA PRO KORESPONDENCI
MUDr. Stanislav Šimek, CSc., II. interní klinika kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN, U Nemocnice 2, 128 08 Praha 2, e-mail: ssimek@lf1.cuni.cz
zpět