Prevence cévních mozkových příhod
SOUHRN
Cévní mozkové příhody (CMP) mají vysoké riziko recidivy. V rozvinutých zemích jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí a jednou z nejčastějších příčin závažné morbidity a invalidity. Riziko opakované ischemické CMP lze významně snížit preventivními opatřeními včetně farmakologických. Základem farmakologické prevence CMP je protidestičková léčba. V mnoha randomizovaných klinických studiích věnovaných protidestičkové léčbě v prevenci CMP se ukázaly být účinné kyselina acetylsalicylová (ASA), clopidogrel a kombinace nízké dávky ASA s dipyridamolem s prodlouženým uvolňováním (ERDP). Základem protidestičkové léčby stále zůstává ASA, při její intoleranci pak clopidogrel. Mezi neurology velmi oblíbená fixní kombinace malé dávky ASA s ERDP nebyla v klinické studii při přímém srovnání účinnější než monoterapie clopidogrelem. Vztah mezi plazmatickými koncentracemi lipidů, hypolipidemickou léčbou a výskytem CMP je komplikovanější a kontroverznější. V epidemiologických studiích nebyla prokázána závislost mezi plazmatickými koncentracemi celkového nebo LDL cholesterolu a rizikem CMP. Hypolipidemická léčba statiny však významně snižuje výskyt ischemických CMP asi o jednu třetinu. Tento stav se nazývá cholesterolový paradox. Mezi plazmatickými koncentracemi cholesterolu a výskytem hemoragických CMP je vztah inverzní, léčba statiny pak výskyt hemoragických CMP neovlivňuje. V etiopatogenezi CMP, jak ischemických, tak hemoragických, hraje významnou roli hypertenze. Snížení krevního tlaku samo o sobě významně snižuje výskyt CMP, zejména pak hemoragických. Preventivní účinky na cerebrovaskulární příhody se však liší mezi jednotlivými třídami antihypertenziv. Nejvýraznější jsou u blokátorů systému renin angiotensin aldosteron, především inhibitorů ACE a sartanů. Přesvědčivé důkazy z velkých klinických studií existují zejména pro ramipril, perindopril a telmisartan. (Kap Kardiol 2010; 2: 150–155)
KLÍČOVÁ SLOVA
| cévní mozkové příhody | primární a sekundární prevence | protidestičkové léky | hypolipidemika | blokátory RAAS
Úvod
Primární i sekundární prevence CMP vyžaduje skutečně celostní přístup k nemocnému. Snad ještě více než u jiných onemocnění je u pacienta s CMP nutná především komplexní intervence rizikových faktorů (RF). Zásadní rizikové faktory pro CMP shrnuje tabulka 1.
Jestliže se na tento přehled rizikových faktorů podíváme, zjistíme, že mnoho našich pacientů (po CMP, ale bohužel také mnoho pacientů, které CMP pravděpodobně čeká v budoucnosti) má nejen jeden, ale často kombinaci více RF současně. To odpovídá současné pandemii obezity, metabolického syndromu s výskytem hypertenze, diabetu 2. typu, hyperlipidémie/dyslipidémie, centrální obezity a dalších komponent. Čím více RF ovlivníme, tím více se zlepší prognóza našich nemocných (tab. 2).
Nejúčinnější prevencí hemoragických cévních mozkových příhod je důsledná kontrola arteriální hypertenze. Tak, jak se zvýšil záchyt hypertenze v populaci a jak se neustále zlepšuje její léčba a kontrola, klesá v ČR od začátku devadesátých let minulého století také mortalita na CMP. Pokles je velmi výrazný – standardizovaná mortalita na všechny typy CMP klesla u obou pohlaví o dvě třetiny, pokles mortality na hemoragické CMP je ještě výraznější.1
Primární prevence ischemických CMP je stejná jako u všech ostatních klinických manifestací aterosklerózy, které vznikají rupturou nestabilního aterosklerotického plátu a vytvořením intraarteriálního trombu, tedy aterotrombózou. Čím vyšší je absolutní kardiovaskulární riziko, stanovené např. podle tabulek SCORE, tím radikálnější musí být preventivní opatření. V podrobnostech odkazujeme na společná doporučení devíti českých odborných společností pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění.2
Nemocní, kteří již prodělají ischemickou CMP nebo TIA, mají vysoké kardiovaskulární riziko a vysoký výskyt následných recidivujících příhod, ať již cerebrovaskulárních, nebo aterotrombotických v jiných částech tepenného řečiště. Přirozená mortalita po první ischemické CMP je 7 % do sedmého dne, 10–15 % do 30. dne, 20 % do půl roku.
Recidiva ischemické CMP postihne 2 % nemocných do sedmého dne, 4 % do 30. dne, 12 % do jednoho roku a 30 % do pěti let. Pravděpodobnost recidivy CMP zvyšuje především vyšší věk, diabetes mellitus, hypertenze, chlopenní vada, srdeční insuficience a infarkt myokardu.3 Opačně o recidivující CMP jde takřka u 25 % nemocných, kteří prodělají ischemickou CMP. Jde tedy o velmi závažné onemocnění, u něhož hraje velmi důležitou roli sekundární prevence.
Tak jako u klinických manifestací aterosklerózy a aterotrombotických příhod v jiných oblastech tepenného řečiště (koronární, periferní), je i u nemocných po prodělané CMP základem sekundárně preventivních opatření důsledná a razantní intervence všech ovlivnitelných rizikových faktorů aterosklerózy včetně intervencí farmakologických. Jde především o účinnou léčbu a kontrolu hypertenze, co nejlepší kompenzaci diabetu, léčbu dyslipidémií, ukončení kouření, snížení tělesné hmotnosti a zvýšení fyzické aktivity.
Protidestičková léčba
Velký význam v prevenci recidivy CMP i výskytu jiných závažných aterotrombotických kardiovaskulárních příhod (např. infarktu myokardu, periferních cévních uzávěrů a kardiovaskulárních úmrtí) u nemocných, kteří CMP prodělali, má dlouhodobá léčba antiagregačními (lépe protidestičkovými) léky. Její preventivní účinek byl jednoznačně prokázán mnoha randomizovanými klinickými studiemi i jejich metaanalýzami (obr. 1).
Obr. 1 Snížení relativního rizika (RRR) výskytu velkých kardiovaskulárních příhod (kardiovaskulárních úmrtí + nefatálních infarktů myokardu + nefatálních cévních mozkových příhod) protidestičkovou léčbou (vesměs kyselinou acetylsalicylovou) ve srovnání s placebem v primární prevenci a v sekundární prevenci u širokého spektra nemocných s různými kardiovaskulárními onemocněními.
AIM – akutní infarkt myokardu, AP – angina pectoris, CABG – chirurgická koronární revaskularizace (coronary artery bypass grafting), CMP – cévní mozková příhoda, HŽT – hluboká žilní trombóza, ICHDK – ischemická choroba dolních končetin, IM – infarkt myokardu, KV – kardiovaskulární, PTCA – katetrizační koronární revaskularizace (percutaneous transvenous coronary angioplasty), RRR – snížení relativního rizika, SD – standardní odchylka 2,0 Léčebný účinek 2p < 0,00001 Zdroj: Antiplatelet Trialists’ Collaboration2
V klinických studiích se ukázaly být prospěšnými následující látky: kyselina acetylsalicylová (ASA), thienopyridinové blokátory destičkových receptorů pro ADP – ticlopidin a clopidogrel a konečně dipyridamol. Vzhledem k tomu, že každá z těchto látek blokuje funkce trombocytů, zejména jejich schopnost agregace, jiným mechanismem a na jiném místě, je logické, že se předpokládalo, že jejich kombinace bude účinnější než monoterapie. V klinických studiích byly úspěšně vyzkoušeny dvojkombinace ASA s clopidogrelem (obr. 2) a malé dávky ASA s dipyridamolem.
Obr. 2 Hlavní výsledek studie CAPRIE: clopidogrel snížil výskyt primárního kombinovaného klinického ukazatele (kardiovaskulární úmrtí + nefatální IM + nefatální ischemické CMP) o 8,7 % více než kyselina acetylsalicylová ASA – kyselina acetylsalicylová, RRR – snížení relativního rizika. Zdroj: Bultas J. Remedia 2009;19:138–142.6
Výzkum protidestičkových léčiv však zažil také velká zklamání. Snad největším byly perorálně použitelné blokátory glykoproteinových destičkových receptorů IIb/IIIa (fibrinových receptorů), tzv. fibany. Teoreticky bylo dobře zdůvodněno, že tyto látky blokující společný konečný stupeň agregace destiček – glykoproteinový receptor IIb/IIIa – budou účinné v dlouhodobé prevenci aterotrombotických kardiovaskulárních příhod. Nicméně klinické studie, které měly tuto hypotézu potvrdit, dopadly přesně opačně. Na rozdíl od jednorázově nebo krátkodobě podávaných parenterálních blokátorů receptorů IIb/IIIa (abciximab, tirofiban a eptifibatid), perorální fibany při dlouhodobém podávání nejenže nepomáhaly, ale morbiditu a mortalitu dokonce ještě zvyšovaly. Klinický výzkum a vývoj nových protidestičkových léků je velmi dynamický, v současnosti je v pokročilé fázi klinického zkoušení hned několik nových přípravků.
ZÁVĚRY PRO KLINICKOU PRAXI
1. Stávající doporučení pro primární a sekundární prevenci CMP uvádějí jako přijatelné strategie počáteční protidestičkové léčby podání ASA, kombinaci malé dávky ASA s dipyridamolem s prodlouženým uvolňováním nebo clopidogrel samotný. Na základě výsledků starších studií ESPS 1 a ESPS 2 a velmi kontroverzní studie ESPRIT tato guidelines jednoznačně preferují jako účinnější kombinaci malé dávky ASA s dipyridamolem před samotnou ASA.4
2. Předpokládaná superiorita kombinace malé dávky ASA s dipyridamolem s prodlouženým uvolňováním nad monoterapií clopidogrelem, která vyplynula z nepřímých srovnání výsledků klinických studií včetně síťové metaanalýzy, se při přímém srovnání ve velké klinické studii PRoFESS nepotvrdila. Kombinace nejen neprokázala superioritu nad clopidogrelem (přestože se to na základě nepřímých srovnání výsledků předcházejících studií evidentně chybně předpokládalo), ale nedosáhla ani limitů non inferiority.
3. Účinnost protidestičkové léčby v sekundární prevenci CMP by neměla být jediným a rozhodujícímukazatelem při rozhodování o tom, jaký protidestičkový lék nebo kombinaci zvolit. V úvahu se musí vzít také snášenlivost jednotlivých léčiv, výskyt nežádoucích účinků a riziko krvácení. Evidentně nejdůležitější je po prodělané ischemické CMP začít nemocnému preventivně podávat jakýkoli protidestičkový lék. Je možné, že vítězem usilovného hledání „superaspirinů“ bude ASA samotná.
Hypolipidemická léčba
Zatímco zvýšená plazmatická koncentrace celkového i LDL cholesterolu je nezávislým rizikovým faktorem vzniku aterosklerózy a ischemické choroby srdeční, jednoznačný vztah mezi zvýšenou plazmatickou koncentrací celkového a LDL cholesterolu a výskytem CMP nebyl vprokázán. Snižování plazmatické koncentrace cholesterolu a intervence dyslipidémie zejména s použitím statinů však snižuje významně riziko první i opakované ischemické CMP. Největší studií v tomto směru je studie SPARCL (obr. 3), ve které atorvastatin významně zlepšil prognózu nemocných po CMP a TIA. V každém případě byl prokázán pozitivní účinek zahájení léčby statiny po CMP (tab. 3).
Obr. 3. Studie SPARCL – primární cílový ukazatel (CMP byl snížen o 16 %) Terapeutický účinek podle Coxova proporcionálního modelu
rizika s přihlédnutím ke geografické oblasti, vstupní příhodě, době od vstupní příhody, pohlaví a výchozímu věku. Zdroj: The SPARCL Investigators. N Engl J Med 2006;355:549–559.
Na výskyt hemoragických CMP má snižování cholesterolu vliv neutrální. Dále je dobře dokumentován vztah mezi závažností aterosklerotického postižení karotického tepenného řečiště a plazmatickými koncentracemi aterogenních lipidů. Ateroskleróza karotid je přitom významným rizikovým faktorem CMP. Tyto diskrepance se souhrnně označují jako cholesterolový paradox, který provokuje odbornou veřejnost k hledání možných vysvětlení, jichž byla dosud navržena celá řada. Jedním z nejdůležitějších je obtížná srovnatelnost epidemiologických studií a jejich metodologické limity, které byly problémem zejména prvních sledování dokumentujících absenci korelace mezi výskytem CMP a cholesterolémií.
Zásadním matoucím faktorem většiny analýz je také nedostatečná klasifikace příčiny CMP. Pouze 30 % všech CMP je aterotrombotické etiologie, a právě v této podskupině bychom očekávali nejtěsnější vztah k plazmatickým koncentracím lipidů. V epidemiologických sledováních je ale asi polovina hodnocených CMP označena jako „CMP nejasné příčiny“. Přibližně 15 % CMP je hemoragických a u těch je vztah k plazmatickým koncentracím cholesterolu inverzní – nízká cholesterolémie zvyšuje riziko mozkového krvácení. Hodnocení ischemických a hemoragických CMP současně tak logicky snižuje vliv sledovaných plazmatických koncentrací lipidů na riziko CMP.
Dalším faktorem, který se podílí na popsané diskrepanci, může být změna koncentrace plazmatických lipidů samotnou CMP. Podobně jako u akutních koronárních syndromů totiž v akutní fázi CMP koncentrace cholesterolu v krvi přechodně klesá. V průběhu některých epidemiologických studií byly sledovány pouze koncentrace celkového cholesterolu. Přitom dnes je jednoznačně dokumentován význam koncentrace HDL cholesterolu pro riziko vzniku ischemické CMP a za nejdůležitější ze všech lipidových ukazatelů je v této souvislosti považován poměr celkového a HDL cholesterolu. Toto jsou některá z možných vysvětlení diskrepantních nálezů mezi epidemiologickými a intervenčními studiemi sledujícími vztah dyslipidémie, hypolipidemické léčby a výskytu CMP, které souhrnně označujeme jako cholesterolový paradox.5
·
Závěry pro klinickou praxi
1. Hypolipidemická léčba vedoucí k dosažení cílových hodnot celkového i LDL cholesterolu a současně k příznivému ovlivnění i dalších lipidových ukazatelů rizika (HDL cholesterolu a triglyceridů) je prokazatelně účinnou prevencí vzniku prvních i opakovaných ischemických CMP. Každý nemocný po prodělané ischemické CMP nebo TIA by proto měl být léčen statinem s cílem dosažení hodnoty LDL cholesterolu < 2 mmol/l.
2. U nemocných, kteří léčebného cíle nedosáhnou, je vhodné zvážit kombinaci statinu s fibrátem k maximálnímu ovlivnění všech složek aterogenní dyslipidémie. V současnosti se pak nabízí kombinace statinu s niacinem, u níž bylo prokázáno (důkazy staršího data) ovlivnění CMP a především ovlivnění rizikové karotické aterosklerózy.
3. V prevenci CMP hemoragické etiologie nemá hypolipidemická léčba místo.
4. Použití hypolipidemik v prevenci cerebrovaskulárních příhod se řídí obecně platnými doporučeními pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění.2
·
Blokátory systému renin angiotensin aldosteron
Jak v léčbě ischemických, tak i hemoragických CMP hraje jednu z klíčových rolí účinná léčba hypertenze (obr. 4). Jejím cílem není jen snížení krevního tlaku na optimální hodnoty, ale důležitý je i výběr antihypertenziva s největším vlivem na snížení rizika CMP i jiných kardiovaskulárních příhod.
Řada klinických studií dokumentovala srovnatelný účinek všech základních tříd antihypertenziv (tj. inhibitorů ACE, sartanů, beta blokátorů, blokátorů kalciových kanálů a diuretik) na pokles krevního tlaku, nicméně snížení výskytu CMP bylo výrazně závislé na výběru antihypertenziva. V tomto směru je na jedné straně patrný nejvýraznější účinek inhibitorů ACE, na straně druhé nejnižší účinek beta blokátorů.
Nutno zdůraznit, že tento rozdíl je patrný pouze při hodnocení výskytu CMP, v prevenci koronárních příhod patří beta blokátory naopak k antihypertenzivům nejúčinnějším. I když současná guidelines pro léčbu hypertenze jednoznačně nepreferují žádnou z pěti základních lékových skupin, měli bychom při výběru antihypertenziva zohlednit výsledky intervenčních studií. Přesvědčivé jsou výsledky ze studie HOPE pro ramipril (obr. 5), ze studie PROGRESS pro perindopril (v kombinaci s indapamidem) (obr. 6) a ze studie ASCOT pro kombinaci amlodipinu a perindoprilu (obr. 7).
Podívejme se na důvody, proč inhibice systému renin-angiotensin-aldosteron (RAAS) patří v prevenci výskytu a recidivy CMP k nejúčinnějším terapeutickým postupům.
Fylogeneticky je RAAS jedním z nejdůležitějších obranných systémů. V době, kdy se první obratlovci stěhovali z moře na souš, bylo nutné zajistit optimální homeostázu organismu i v radikálně odlišném novém prostředí, tedy zabránit ztrátám iontů, potažmo vody, a udržet tak dostatečný krevní tlak. Z řady systémů kontrolujících základní obranné funkce organismu se proto postupně vydělil a výrazně posílil RAAS, jehož aktivace vede k uvolňování angiotensinu II a aldosteronu, které pak přes své receptory udržují dostatečný cirkulující volum, zvyšují krevní tlak a aktivují reparační (zánětlivé) a trombotické pochody.6
V současnosti máme řadu možností, jak tlumit aktivitu RAAS: inhibovat uvolnění reninu po fyziologických podnětech (např. beta blokátory), zamezit působení reninu na jeho receptory (přímé inhibitory reninu – aliskiren), blokovat konverzi biologicky neúčinného angiotensinu I na vysoce biologicky účinný angiotensin II (inhibitory ACE), zamezit působení angiotensinu II na jeho receptory typu AT1 (sartany) či inhibovat působení aldosteronu na mineralokortikoidní receptory (spironolacton a eplerenon). Účinek jednotlivých lékových skupin se významně liší.
Ovlivnění výdeje reninu beta blokátory je relativně slabé a v praxi se uplatní pouze antihypertenzním působením. Podobný, ale daleko intenzivnější je útlum osy RAAS inhibitory reninu, kdy je blokována nejenom základní osa, ale i aktivita reninového receptoru a angiotensinu I–VII. Inhibitory ACE naopak vedle snížení nabídky angiotensinu II také zpětnovazebně zvyšují nabídku reninu, a tím i stimulaci reninového receptoru, a navíc ještě významně zvyšují dostupnost vazodilatačně působícího bradykininu snížením jeho biodegradace. A konečně sartany selektivně blokují receptory AT1 a zpětnovazebným zvýšením nabídky angiotensinu II stimulují i receptory AT2 a AT4, přičemž vůbec neovlivňují bradykinin.
Proto nelze jednotlivé léky blokující RAAS pokládat za rovnocenné. Existují mezi nimi významné rozdíly ve farmakodynamickém působení – např. inhibitory ACE mají díky současnému ovlivnění metabolismu bradykininu silnější antihypertenzní účinek a větší vliv na úpravu endoteliální dysfunkce, sartany jsou na druhé straně daleko lépe tolerovány, neobjevuje se po nich např. kašel, za nějž je odpovědný právě bradykinin.
Závěry pro klinickou praxi
1. Blokáda RAAS vede nejen k úpravě krevního tlaku, k úpravě endoteliální dysfunkce a ke zlepšení regulace homeostázy, ale existují i přesvědčivé důkazy o příznivém vlivu na prevenci CMP, a to jak u nemocných s hypertenzí, tak u normotoniků, ať již v primární, nebo sekundární prevenci.
2. U hypertoniků existují důkazy o preventivních cerebrovaskulárních účincích jak pro inhibitory ACE, tak pro sartany. Lze při nich očekávat pokles výskytu CMP přibližně o jednu třetinu.
3. U normotenzních nemocných po prodělané CMP je v sekundární prevenci dokumentován příznivý vliv pouze pro inhibitory ACE, zejména jsou li kombinovány s diuretikem. Pro sartany v této indikaci zatím preventivní účinek dokumentován nebyl.
3. Při výběru optimálního léčiva je nutné vzít v úvahu, že většina velkých klinických studií preventivní léčbybyla provedena s ramiprilem a perindoprilem. Je proto racionální při intervenci vybrat přednostně některý z těchto dvou inhibitorů ACE. Také ve dvou velkých retrospektivních analýzách vycházejících z reálné praxe v Kanadě se ukázalo, že dopad na mortalitu a morbiditu v sekundární prevenci kardiovaskulárních onemocnění byl u těchto dvou inhibitorů ACE největší.
4. Ze sartanů by měl být pro prevenci kardiovaskulárních příhod upřednostňován telmisartan. Jeho výběr podporují výsledky velké klinické studie ONTARGET u rizikových nemocných. Jeho výhodou jsou také příznivé farmakokinetické vlastnosti a nízký potenciál k lékovým interakcím.
·
Komplexní přístup
Základem úspěchu v prevenci CMP je komplexní ovlivnění rizikových faktorů tak, jak jsou uvedeny na začátku tohoto článku. Kromě tří podrobně probíraných faktorů (antiagregační léčby, hypertenze a dyslipidémie) je nezbytné ovlivnit dále především kouření, ale i centrální obezitu, metabolický syndrom, diabetes mellitus 2. typu a další.
Je však třeba uvést, že ovlivnění minimálně některých z nich není podloženo tak průkaznými daty, jaká by plně odpovídala současným požadavkům medicíny založené na důkazech. V současné době se objevují důkazy podporující pozitivní účinky (redukci CMP) nových léčiv v terapii fibrilace síní, ať už jde o nová antikoagulancia, nebo antiarytmika.
·
LITERATURA
1. Bruthans J. Epidemiologie a prognóza cévních mozkových příhod. Remedia 2009;19:128–131.
2. Cífková R, Býma S, Češka R, et al. Prevence kardiovaskulárních onemocnění v dospělém věku. Společná doporučení českých odborných společností. Cor Vasa 2005;47(9 Suppl):3–14.
3. Kalina M, et al. Cévní mozková příhoda v medicínské praxi. Praha: Triton, 2008, s. 139–152.
4. Hradec J. Antiagregancia v sekundární prevenci cévních mozkových příhod. Remedia 2009;19:132–137.
5. Vrablík M. Prevence cévních mozkových příhod hypolipidemickou léčbou. Remedia 2009;19:144–148.
6. Bultas J. Blokátory systému renin angiotenzin aldosteron v sekundární prevenci
ADRESA PRO KORESPONDENCI
Prof. MUDr. Richard, Češka, CSc., F.E.F.I.M., 3. interní klinika 1. lékařské fakulty UK a VFN, U Nemocnice 1, 128 08 Praha 2
zpět