Cookies

Tento web je provozovaný MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o., a potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštěvnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svůj souhlas můžete odmítnout zde.

Denní aktuality

Systém SPIS pomáhá zdravotníkům

5. 3. 2021

Psychické problémy, zejména deprese a úzkosti nyní postihují každého třetího a předpokládá se, že u zdravotníků může být situace ještě horší. Ani za normálních okolností, zejména lékaři, často pomoc nevyhledávají, a i proto jejich zájem o různé formy pomoci zůstává menší, než by se v tak náročné době dalo očekávat.

I anonymně může zdravotníkům pomoci Systém psychosociální intervenční služby (SPIS). V rámci týmu SPIS jsou peeři, psychologové a interventi plně k dispozici na vyžádání. O kolegiální podporu lze požádat u nejbližšího peera, krajského koordinátora nebo pokud chce zdravotník zůstat v anonymitě, může najít podporu na peer lince, kde mu kromě telefonické podpory mohou pomoci s hledáním vhodného osobního kontaktu na peera. Pokud zdravotnické zařízení nedisponuje peerem, není problém se obrátit na jiné pracoviště, kde tým již funguje a podporu zajistit třeba i přes telefon nebo skype.

Podle garanta systému SPIS PhDr. Lukáše Humpla i v případě, že zařízení svůj tým má, lze využít peera z jiného pracoviště. „To využívají hlavně zdravotníci, kteří chtějí zůstat v anonymitě nebo se jejich problém týká závažné záležitosti, která má souvislost s výkonem práce, konflikty, vnitřními problémy pracoviště, porušením standardů, poškozením pacienta atd. a je pro ně nepřijatelné, aby jejich identita byla v daném zařízení vyzrazena. Systém, který zatím funguje v desítkách nemocnic, tedy umožňuje velkou variabilitu a svobodu ve využití pomoci, kterou zdravotníkům nabízí,“ říká PhDr. Humpl.


zpět
-3197 Ilustrační fotografie. Zdroj: Shutterstock