Menu
Aktuality-2897 foto: shutterstock.com

Praktici budou diskutovat o koronaviru i telemedicíně

15. 9. 2020 - tisková zpráva SVL ČLS JEP
Startuje přeložená Jarní interaktivní konference

Má pacient chřipku nebo covid? Jak se tyto nemoci od sebe liší? Jak nejlépe využívat v ordinaci telemedicínu? Co může praktický lékař dělat, když pacient trpí závratěmi? To jsou jen některé z řady otázek, které praktickým lékařům zodpoví přednášky na přeložené Jarní interaktivní konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL). Praktici z celého Česka se v Praze setkají v pátek 18. září.

Kolegové se mohou těšit na řadu zajímavých přednášek. Budeme se například věnovat tzv. závrativým stavům pacientů, které mohou mít řadu příčin. Může jít pouze o potíže s krevním tlakem, ale také o jeden ze symptomů závažných onemocnění. Praktický lékař by proto měl pacienta podrobit komplexnímu vyšetření. Dále čeká kolegy diskuze s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem na téma reformy primární péče,“ říká doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Konferenci se logicky nevyhne téma koronaviru. Praktičtí lékaři se například dozví, jak se nemoc covid-19 liší od běžné chřipky. „Profesor Kopřiva se bude na své přednášce věnovat virům, které nás provázely napříč historií. Především ale srovná symptomy chřipky, nemoci covid-19, nachlazení či alergie a poradí, jak je od sebe odlišit. Propojíme se online s profesorem Santusem, který je vedoucím lékařem Plicního oddělení Univerzitní nemocnice „Sacco“ v Miláně, který se s námi podělí o „italskou“ zkušenost s pacienty s nemocí covid,“ vysvětluje za organizátory MUDr. Helena Svanovská. Období koronavirové pandemie připravilo pro mnoho praktických lékařů velkou výzvu v podobě vzdáleného léčení nemocných. Zdraví pacientů i lékařů pomáhala chránit technika, kdy díky použití telemedicíny nemusela řada pacientů jezdit přímo do ordinace. Právě telemedicína, kde zcela nově existují doporučené postupy pro praktické lékaře, bude rezonovat i v kuloáry konference. „Telemedicínská konzultace představuje přímou komunikaci lékaře s pacient, čímž lze částečně nahradit fyzický kontakt v ordinaci. Má stejnou váhu jako zdravotnická služba a musí tedy splňovat veškeré její náležitosti, jako je oprávnění k poskytování, existenci skutečné ordinace a podobně,“ říká MUDr. Cyril Mucha ze SVL ČLS JEP a dodává: „O tom, zda je konzultace na dálku vhodná vždy rozhoduje sám lékař a v případě potřeby se s pacientem domluví na kontaktní návštěvě. Vzdálená péče v žádném případě nenahrazuje vyšetření lékařem, pouze je doplňuje.”