Menu
Gynekologie-2645 foto: shutterstock.com

Kouření v těhotenství významně zvyšuje u dítěte riziko strabismu

15. 2. 2019 - ČTK
Odborný časopis Acta Ophthalmologica publikoval analýzu 11 relevantních článků týkajících se vztahu mezi kouřením matky v těhotenství a následným rozvojem strabismu v dětském věku.

Strabismus je jedna z nejčastěji diagnostikovaných očních vad u dětí, při které spolu nejsou při fixaci předmětu obě oči sladěny. Strabismus není spojen pouze s poruchou binokulárního vidění, ale u dětí může spouštět také emoční poruchy.

Podle analýzy bylo kouření během těhotenství asociováno se 46% zvýšením rizika, že se unarozeného dítěte rozvine strabismus již v ranném dětství. Kouření více než 10 cigaret denně během těhotenství pak zvyšovalo riziko rozvoje strabismu u dítěte dokonce o 79 %.

„Kouření matek v době těhotenství je významným problémem v oblasti veřejného zdraví, zvláště ve vyspělých zemích, a jeho negativní účinky na zdraví očí jejich potomků si zasluhují naši pozornost,“ říká hlavní autor článku Dr. Zuxun Lu, z Huazhong University of Science and Technology v Číně.

(svat)

Zdroj: https://newsroom.wiley.com/press-release/acta-ophthalmologica/smoking-during-pregnancy-may-lead-childhood-eye-condition